କୋରନା ଭଉରସ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମରେ ଟମାଟୋ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତି

ଗଞ୍ଜାମ: ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକର ଟମାଟୋ ଚାଷୀମାନେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି।  କିଲୋ ଟମାଟୋ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ ଏବଂ ନିଜେ କ୍ଷେତରେ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା |

 ଏହି କୃଷକମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରେଡି, ସାନା ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ରାଧା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଏବଂ ସୁବାଲା ଗ୍ରାମର ଅଟନ୍ତି।

 ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇ ଲୋକମାନେ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ |

 ଏହି ସମୟରେ ପରିବହନର ଅଭାବ ହେତୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ ଯାହା ଟମାଟୋ କ୍ଷୟ ଏବଂ ଗୁରୁତର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ |

 ଟମାଟୋ କ୍ଷୟ ହେବା ଦ୍ loans ାରା loans ଣ ପରିଶୋଧ ନକରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ଯାହା କୃଷକମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ନେଇଛନ୍ତି।
 ତେଣୁ ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକର କୃଷକମାନେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଏହି ଘଟଣାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

 ଏହି ବ୍ଲକର କୃଷକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ବାଲୁଗାଓଁ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ର ବଜାରକୁ ଟମାଟୋ ଯୋଗାଉଥିଲେ।

 ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଚାଷଜମିକୁ ସୀମାନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି।  ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ କାରଣ ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ।

Comment Now

Previous Post Next Post